1. – 10. července 2024

Uzávěrka přihlášek 31. května 2024

Kontrabas

Marek Švestka

Marek Švestka se narodil 14.1.1985 ve Střelicích u Brna do muzikantské rodiny. Otec hrál na housle, matka na klavír. Rovněž jeho tři sourozenci se věnují hudbě profesionálně. 

 Od čtyř let se učil hrát na housle a následně na klasickou kytaru. Na kontrabas se učil hrát od devíti let. Základní hudební vzdělání absolvoval na ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně v kontrabasové třídě Karla Malany. Následovalo studium na Brněnské konzervatoři v letech 2000 – 2006 u prof. Martina Šranka. Po dobu studia konzervatoře získal řadu ocenění. Např. dvakrát 1. cenu na Soutěži konzervatoří v I. a II. kategorii., 1. cenu na Mazinárodní kontrabasové soutěži Františka Simandla v Blatné a o dva roky později 2. cenu na stejné soutěži v II. kategorii. Rovněž byl vybrán do Orchestru mladých Evropské unie, s kterým absolvoval koncertní turné po Evropských státech (Itálie, Francie, Slovinsko, Polsko, atd.).

 Roku 2006 nastoupil ke studiu v kontrabasové třídě prof. Miloslava Jelínka na brněnské JAMU. Tu úspěšně zakončil v roce 2012. Během studia absolvoval mistrovské kurzy u řady významných pedagogů (prof. Klaus Trumf, prof. Miloslav Gajdoš, prof. Jiří Hudec, prof. Irena Olkiewic, atd.). Zároveň získal řadu ocenění na našich i mezinárodních soutěžích. Od roku 2013 pokračuje v doktorandském studiu na brněnské JAMU. 

Od roku 2006 je členem orchestru Městského divadla v Brně. Zároveň se podílí na organizaci koncertů Brněnského kontrabasového orchestru. Roku 2013 nastoupil na místo vedoucího skupiny kontrabasů Brněnské filhramonie.

V roce 2018 absolvoval koncertní turné po Japonsku jako člen smyčcového kvintetu Baborák ensemble Radka Baboráka. Ve stejném roce začal vyučovat na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, jako odborný asistent prof. Miloslava Jelínka.